Turyn, po co tam jechać
autorem artykułu jest Arkadiusz Wolnik
Zdjecia z Italii
Turyn ma wielką spuściznę prezentowaną przez wszelkie dziedziny kulturalne łączące w sobie pokłady wiedzy złączone wielkim dynamizmem i ekspresją. Zachwyca eleganckimi barokowymi alejami, monumentalną architekturą z czasów dynastii sabaudzkiej, wyniosłymi pałacami, okazałymi kościołami i wspaniałymi zbiorami egipskich starożytności i północnoeuropejskiego malarstwa. Znany jest także ze swoich renomowanych uniwersytetów znanych głównie ze studiów historii, ekonomi, nauk ścisłych i światowej sławy Szkołę Inżynierów na Politechnice. Turyn może się również pochwalić duża liczbą instytucji kulturalnych o międzynarodowej sławie zdobytej przez wspaniałe kolekcje rzadkich i starożytnych ksiąg i bezcennych dokumentów.
Ale Turyn to przede wszystkim miasto przyszłości. Metropolia stała się bowiem centrum rozwoju zaawansowanej technologii i zintegrowanych produktów systemowych. I wciąż rozwija się w tym kierunku. Jest także jedną ze stolic przemysłu motorowego - po drugiej wojnie światowej bowiem życie miasta skupiało się głównie wokół koncernu Fiata. I nie inaczej jest do dziś.
Co zwiedzać:
Katedra Św. Jana
XV-wieczna katedra to jedyny przykład architektury renesansowej w Turynie, została poważnie zniszczona w pożarze w 1997 r., ale obecnie jest już otwarta dla wiernych i turystów, mimo że jej remont potrwa jeszcze co najmniej do 2010 r. Tutaj przechowywany jest Całun Turyński, „owoc najwybitniejszego fałszerstwa w dziejach” - jak twierdzą niektórzy naukowcy. Tradycja głosi, że owym całunem był owinięty Chrystus po zdjęciu z krzyża i złożeniu do grobu. Samego całunu nie można zobaczyć: jest zamknięty i oficjalnie wystawiany raz na 25 lat, chociaż czasami można go obejrzeć przy specjalnych okazjach.
Santuario della Consolata
Najokazalszy kościół w Turynie, zbudowany według projektu Guariniego (bogato zdobiony ołtarz jest dziełem Juvarry) dla uczczenia figury Madonny, Maria della Consolatrice, opiekunki miasta. Do biało-różowej neoklasycznej fasady przylegają sklepiki z wotami, które pobożni turyńczycy ofiarowują figurze, przechowywanej w starej krypcie w podziemiach.
Palazzina di Caccia di Stupinigi
Kolejna atrakcja Turynu to luksusowy pałac myśliwski dynastii sabaudzkiej, wzniesiony w latach 30. XVIII w. Budowla wyróżnia się doskonałymi proporcjami, liczne rokokowe ozdoby dodają jej fantazji, a wszystkie elementy tworzą harmonijną całość.
Museo dell’Automobile
Jedyne we Włoszech muzeum motoryzacji. Ekspozycja jest próbą odtworzenia historii samochodów od najwcześniejszych, konstruowanych na zamówienie, po najnowsze, masowo produkowane modele.
--
Tanie loty do Turynu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Chevalier
-
Serre- Chevalier: co wiedzieć trzeba
Autor: *Katarzyna Sowa*
Wspomniane już Serre Chevalier to region narciarski w Alpach Nadmorskich,
niedaleko granicy ...